Inżynier na rynku pracy

Inżynier na rynku pracy

Inżynier na rynku pracy
autorem artykułu jest Danuta Kowalczyk

Podwoje uczelni technicznych co roku opuszcza 75 tysięcy inżynierów, z zapleczem wiedzy i umiejętności, które powinny, jak za dawnych czasów, zapewnić im pracę oraz godziwe wynagrodzenie. Niestety rynek się zmienił. Nie ma nakazów, skierowań i obowiązku pracy. Kształtująca się gospodarka rynkowa zmieniła obraz pracownika i pracodawcy. Mniejsze zatrudnienie w gospodarce narodowej, zmiana podejścia do pracy spowodowała, że od wielu lat rynek ten jest skomplikowanym tworem i się nadal formuje.
Student uczelni technicznej posiadł umiejętności analityczne, specjalistyczne, jednak u pracodawcy uczy się od nowa. Szkolnictwo i przemysł oddaliły się od siebie z braku łączności w procesie kształcenia.

Świadomość pracodawcy
Absolwent uczelni technicznej po otrzymaniu dyplomu wypływa na szerokie wody poszukując pracy. Według konsultantów ds. personalnych, często nie znając swoich potencjalnych pracodawców. Ten trend zmieniają tacy pracodawcy jak Unilever, Procter&Gamble, Kompania Piwowarska, które organizują akcje i konkursy wśród studentów, pozyskując najlepszych i najzdolniejszych. Inwestycje w studentów, jako w przyszłą kadrę są opłacalne z punktu widzenia pracodawcy, zmniejszając koszt pozyskania wykwalifikowanego specjalisty. A student już w trakcie studiów ma okazję zyskać doświadczenie.

Świadomość absolwenta
Absolwent, z dyplomem w kieszeni, szukajÄ…c pracy nie umie okreÅ›lić swojej wartoÅ›ci na rynku pracy – równie niebezpieczne jest jej zawyżanie, jak zaniżanie. Konsumpcyjne podejÅ›cie widoczne jest również tutaj: niektórzy oczekujÄ… , że ktoÅ› zaoferuje wizjÄ™, zajÄ™cie, pomysÅ‚ i jeszcze zapÅ‚aci. Mimo, że inżynier to niemal „producent” materii to i tak należy mierzyć siÅ‚y na zamiary.

Wyjazd za granicÄ™
Wybór przed jakim czÄ™sto stajÄ… inżynierowie to – wyjechać za granicÄ™ czy zostać. Jedna i druga opcja ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Na obczyźnie kuszÄ… możliwoÅ›ci rozwoju, poszanowanie dla pracy specjalisty, a także zarobki. Niektórzy chcÄ… szukać pracy w Polsce taktujÄ…c wyjazd jako wyjÅ›cie awaryjne, inni majÄ… nastawienie „wyjadÄ™ za granicÄ™, o ile nikt mi nie zaproponuje lepszej pracy w kraju”. StÄ…d niedbaÅ‚ość w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych. Wyjazd czÄ™sto wyklucza pracÄ™ w zawodzie, zdobycie doÅ›wiadczenia, nawet argument o nauce jÄ™zyka jest maÅ‚o przekonujÄ…cy.
Kraje, do których najchÄ™tniej wyjeżdżajÄ… inżynierowie to kraje skandynawskie, Niemcy, Hiszpania, oraz oczywiÅ›cie Anglia i Stany. Niektórzy podchodzÄ… do emigracji za pracÄ…, jak do przeprowadzki – z racji globalizacji i wynikajÄ…cej z niej minimalizacji barier przestrzennych, nie ma dla nich różnicy, czy to przenosiny GdaÅ„sk – WrocÅ‚aw, czy GdaÅ„sk – Londyn.
Szczęśliwcy, pracujący w zawodzie za granicą, wspominają o próbie charakteru i psychiki, nie każdy daje sobie radę z odnalezieniem się wśród nowych ludzi i miejsc osadzonych w innej kulturze.
Bezsporna jest tu kwestia finansowa – zdecydowanie inny standard życia, gdy mieszkanie, samochód i atrakcyjny wyjazd urlopowy nikogo nie dziwi.

Umiejętności językowe
Wśród inżynierów panuje przekonanie, że ze znajomością języka obcego można zarobić do 30% więcej. Trudno mówić o konkretnej nauce języka jedynie w ramach lektoratów na uczelni, wiele zależy od chęci i poświęconego czasu, ale z tego nikt nikogo nie rozlicza i często język to ostatnia rzecz, do której student się przykłada. Jednostki uczęszczają do szkół językowych, lub korzystają z kursów multimedialnych. Za nauką języka obcego, przynajmniej jednego, w stopniu komunikatywnym, przemawia konieczność czytania dokumentacji technicznej, wykonanej najczęściej w języku angielskim, komunikowania się z przełożonymi i kolegami z pracy. W niektórych polskich firmach znajomość języka traktowana jest jako warunek dodatkowy, ale nie zawsze jest ona sprawdzana i wykorzystywana.
Opanowanie jÄ™zyka angielskiego w stopniu komunikatywnym jest niezbÄ™dna, nazw specjalistycznych można siÄ™ douczyć. Ważne jest by nie wstydzić siÄ™ mówić, co jest najwiÄ™kszym problemem dla wiÄ™kszoÅ›ci absolwentów – inżynierów. Zahamowanie to wynika z wstydu i niewiary w wÅ‚asne umiejÄ™tnoÅ›ci jÄ™zykowe i jest źle odczytywana przez pracodawców. Czasem lepiej mówić niepoprawnie gramatycznie, niż nie mówić nic. Brak znajomoÅ›ci jÄ™zyka uznawany jest za blokadÄ™ dostÄ™pu do nowych technologii, które rozwijajÄ… siÄ™ poza granicami naszego kraju.
SÅ‚aba znajomość jÄ™zyka przemawia za tym, że na stanowiskach produkt/project/account menagera zatrudniani sÄ… „wyszczekani” menagerowie a nie ludzie kierunkowo wyksztaÅ‚ceni.
Poza jÄ™zykiem angielskim, w wymaganiach pracodawców pojawiajÄ… siÄ™ jÄ™zyk niemiecki i przyszÅ‚oÅ›ciowo traktowane – rosyjski i chiÅ„ski. Wynika to z rosnÄ…cego znaczenia krajów Azji Wschodniej oraz Rosji, która wg. prognostyków stanie siÄ™ nie tylko rynkiem zbytu, ale i pracy dla specjalistów.

Zarobki
Proponowane na rynku pracy zarobki są zależne od wielkości firmy, doświadczenia i kwalifikacji pracownika, a także od miejsca, gdzie podejmuje pracę. Istotne jest posiadanie niezbędnych umiejętności oraz certyfikatów i uprawnień. Znajomość języka obcego pozwala na podniesienie stawki. Wg specjalistów ds. personalnych absolwent może zarabiać do 2000 do 3500 zł, ale granice te są zmienne.
Biura pośrednictwa personalnego uważają, że pracodawcy zaczynają dojrzewać różnicę między tym, co oferują w kwestii gratyfikacji pracownika, a tym, czego oczekują w zamian. Po prostu za oferowaną stawkę nie znajdą odpowiedniego pracownika.
W polskich ogÅ‚oszeniach brak elementu okreÅ›lajÄ…cego wynagrodzenie na danym stanowisku – kwestia ta jest bardzo pÅ‚ynna i kolejne badania poziomu wynagrodzeÅ„ nie sÄ… w stanie przedstawić prawdziwej sytuacji na rynku. Z biegiem czasu zmienia siÄ™ to na korzyść pracowników, ale nadal Polska pozostaje krajem tanim z punktu widzenia kosztów pracy i pozyskania pracownika.
Anomalie odnajdziemy również w tej pÅ‚aszczyźnie. PojawiajÄ… siÄ™ pracodawcy – rodzynki, którzy przy negocjacji wynagrodzenia wspominajÄ…, że absolwent powinien zapÅ‚acić pracodawcy za możliwość rozwoju i zdobycia doÅ›wiadczenia. Jest to jednak bardziej widoczny efekt w zawodach, których nie można siÄ™ nauczyć bez praktyki, np. PR.

Zapotrzebowanie na rynku pracy
Mechanicy, elektronicy, elektrotechnicy, informatycy, budowlaÅ„cy – obecnie oni cieszÄ… siÄ™ najwiÄ™kszym wziÄ™ciem, obserwujÄ…c rozwój technologiczny można prognozować, że popularni stanÄ… siÄ™ na ryku pracy również automatycy, architekci, specjaliÅ›ci ds. zarzÄ…dzania produkcjÄ…. WzrosnÄ… również wymogi jÄ™zykowe i wymogi dotyczÄ…ce współpracy z ludźmi, w tym komunikatywność i praca w zespole.
W dobie zarzÄ…dzania produkcjÄ… – lean manufactury, JiT – ważne jest by inżynier wiedziaÅ‚ czym jest elementarne zarzÄ…dzanie – tak produkcjÄ…, zapasami, jak i zagadnienie optymalizujÄ…ce i metody udoskonalania procesu.

Era inżyniera
Rosnąca ilość inwestycji w Polsce, trend przenoszenia inwestycji produkcyjnych do krajów wschodniej Unii Europejskiej powodują, że Polska jest przyszłościowym rynkiem pracy dla specjalistów inżynierów. Nie bez znaczenia jest geograficzno-socjologiczne położenie Polski, po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Bliskość wschodu Europy, niskie koszty, możliwość prowadzenia dystrybucji i akcji promocyjnych z Polski na teren Czech i Słowacji, które są traktowane przez inwestorów jak kolejne województwa. To jedne z wielu powodów. Będzie praca dla inżynierów, ale specjalistów, z doświadczeniem, znajomością języków, rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi i chęcią doskonalenia się i podnoszenia własnych kwalifikacji.


--
Danuta Kowalczyk, www.kariera.com.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Nowinki technologiczne w nauczaniu
Ogrodzenia i bramy na działce
Wszystko jest na sprzedaż
ÅšwiÄ…teczny KONKURS z nagrodami!
Okna plastikowe